BIPHOTONEWS EXCLUSIVE * PHOTOGRAPHY*BIPHArt * ADS * ART DECO SAINT-TROPEZ - BIPHOTO STUDIO BUDAPEST

*Photography since 2006* on the other side of the camera * My creations reflect traces of my photos and imagination, some using artificial intelligence, digital art, acrylic, canvas, paper (mixed media)* @ilonabarnabiphotonews

2025. március 30., vasárnap

©MALTA by ME © BIPHART NFT * KÉPZELETEM KÉPEKBEN (részlet)

 

MALTA BY ME


MÁLTA © BIPHART NFT 
CONTACT
... Every story ends someday...
*

A Földközi-tenger közepén, Szicília és Afrika között fekvő Málta kis mérete ellenére változatos kulturális és turisztikai élményt nyújt az odalátogatóknak. Régi templomromok, tekintélyt parancsoló erődök, középkori paloták, szűk utcák, hatalmas katedrálisok és a köréjük fonódó legendák tanúskodnak az ország gazdag múltjáról.
*



A három lakott szigetből (Málta, Gozo, Comino) és sok kopár sziklából álló kis ország nemcsak műemlékeivel, hanem természeti adottságaival is lenyűgözi az utazókat, a Földközi-tenger térségében...
Röviden a történetéről: "Málta a jégkor végén, mintegy 12 ezer évvel ezelőtt a tengerszint emelkedésével nyerte el mai formáját, korábban összefüggő területet alkotott Szicíliával. Innen hajóztak át az első lakosok is, úgy hétezer évvel ezelőtt.
I.e. 800. körül föníciaiak alapítottak itt kolóniát, helyüket 480-ban a karthágóiak vették át. 218-ban a II. pun háború után Málta a Római Birodalom része lett. 395-ben a birodalom felbomlása után bizánci fennhatóság alá került. 1040 körül arab telepesek jelentek meg, kulturális hatásukat az épületek jellege és a máltai nyelv nyelvtani szerkezete is őrzi.
1530-ban érkezetek a szigetre a Jeruzsálemi Szent János Lovagrend – mai nevén Máltai Lovagrend - Rodoszról elűzött tagjai és telepedtek le végleg. A lovagrend sajátos, uralmi rendszert alakított ki és a társadalom minden részét ellenőrzésük alatt tartották. Az eredeti gyógyító tevékenységet később a katonai szolgálat és a vagyonharácsolás váltotta fel.
A napóleoni háborúkba Málta a franciák uralma alá került, akik ellen később az angolok segítségét kérték. Az 1814-es béke megkötésével a sziget brit gyarmat lett, bizonyos önállósággal. A lovagoknak menniük kellett, székhelyük azóta is Rómában van.
Mind a két világháború elérte a szigetet, jól védhető erődei és kikötője miatt stratégiailag fontos katonai bázis volt. Hősiességükért 1942-ben az angol király az egész máltai lakosságot György-kereszttel tüntette ki.
A függetlenedésről az 1964-es népszavazáson döntöttek, ekkor vált az ország önálló állammá. Málta 1974 óta köztársaság.
Málta 1990-ben kérte a felvételét az Európai Unióba és 2004-ben –Magyarországgal együtt - az Unió teljes jogú tagja lett." (Forrás!)


Nincsenek megjegyzések: